Oğan da Özdağ da reddetti ama…

Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikinci turu öncesi Türkiye, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve ilk tur seçimlere Ata İttifakı’nın adayı olarak giren Sinan Oğan’ın tercihlerini konuşuyor. Oğan, ikinci tur seçimlerde Erdoğan’ı destekleyeceğini açıklarken, Özdağ, Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini söyledi. Kulislerde destek şartı olarak bakanlık talep ettikleri konuşuluyor ama iki isim de bu iddiaları reddediyor.

YAVAŞ: OĞAN BAKANLIK İSTEDİ

Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a desteğini açıklayan Sinan Oğan, Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili olarak “Kemal Kılıçdaroğlu’ndan hiçbir talebim olmadı. Seçimi kazanacağına dair hiçbir ikna edici bir şey kullanmadı” diye açıklama yapmıştı.

Bu sözlere Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan yanıt geldi. Yavaş, sosyal medyadan yaptığı açıklamada Oğan’ın Kılıçdaroğlu’ndan makam talep ettiğini söyledi. Yavaş, “Hayır @DrSinanOgan bey, Sn. @kilicdarogluk’dan makam talebiniz oldu. Hem de ‘Tabanımı ikna etmek için kamuoyuna deklare edilmesi gerekir, aksi halde ikna edemem’ dediniz. Cumhur İttifakı’ndan talebiniz olduğunu duymadık. Şimdi tabanınızı nasıl ikna edeceksiniz merak ediyorum” diye yazdı.

ÖZDAĞ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NI İSTEDİ Mİ?

Seçimin kritik isimlerinden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın 28 Mayıs’taki ikinci turda Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu’nu desteklemek için ‘İçişleri Bakanı’ olma şartını ortaya koyduğu da iddia edilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, verdiği bir röportajda Özdağ’ın ikinci tur seçimlerde kendisini destekleme karşılığında İçişleri Bakanlığı görevini istediğini söyledi. Erdoğan, Özdağ’ın bu talebini AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile yaptığı görüşmede ifade ettiğini belirtti. Erdoğan ayrıca Kılıçdaroğlu’nun Özdağ’a üç bakanlık teklif ettiğini de iddia etti. Ancak kamuoyunda daha önce de yer alan bu iddia CHP tarafından reddedilmişti.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da, “Sayın Özdağ göçmenlerin gönderilmesiyle ilgili bir bakanlık talebinde bulundu. Tercihen İçişleri Bakanlığı olmasının doğru olacağını ifade etti” açıklaması yapmıştı.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de, AK Parti’nin bakanlık pazarlığına oturmayınca Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini öne sürdü.

ÖZDAĞ: KAVRAM OLARAK BAKANLIK GEÇMEDİ

Ümit Özdağ ise bu iddialara karşılık; “Kavram olarak bakanlık geçmedi ama netice itibariyle bu süreci yönetecekseniz bu sürecin içerisinde fiilen yer almanız lazım” ifadelerini kullandı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI NASIL GÜNDEME GELDİ?

Özdağ’ın Kılıçdaroğlu’na destek açıkladığı basın toplantısı öncesinde Twitter’da yaptığı bir paylaşım, “Özdağ’ın İçişleri Bakanlığı görevini istediği” yönünde tartışmaları da beraberinde getirmişti.

Özdağ paylaşımında, CHP’li gençlere seslenerek, “Söz ben İçişleri Bakanı olarak yollayacağım. Ancak sadece Suriyeliler değil Türkiye’yi dünyanın lunaparkı zanneden, kadınlarımıza cariye muamelesi yapan, sokaklarımızı uyuşturucu cennetine çeviren, selefi cihatçı örgütlenme yapan ve yılda 11 milyar dolarımızı yiyen herkes gidecek” demişti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise “Sayın Genel Başkanımızın Sayın Özdağ ile görüşmesinde bakanlık konusu gündeme gelmemiştir. Görüşmenin ana omurgasını kaçakların ve sığınmacıların durumu ile ulusal güvenlik konuları oluşturmuştur” diyerek söz konusu iddiaları yalanlamıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir