Pelosi’nin uçağı Tayvan’a indi, Çin ordusu harekete geçti

Hint-Pasifik ülkelerine resmi ziyaretler gerçekleştiren ABD Temsilciler Lideri Nancy Pelosi’nin uçağının Tayvan’a indiğine ait manzaralar yayınlandı.

Uçuş takip sitesi Flight Radar-24’ün datalarına nazaran, Pelosi ve beraberindekileri taşıyan “Boeing C-40” tipi askeri uçak, Malezya’nın başşehri Kuala Lumpur’daki Sultan Abdülaziz Şah Havalimanı’ndan ayrıldıktan sonra kuzey istikametinde Güney Çin Denizi’ne ilerlemek yerine Endonezya’nın Borneo Adası üzerinden doğuya, akabinde Filipinlerin doğu kıyısını takip ederek kuzeye hareket etti. Akabinde Filipinler Denizi’nden kuzeybatıya ilerleyen uçak, Tayvan hava alanına doğudan girerek Taipei’deki Songşan Havaalanı’na indi.

Tayvan’a inen Pelosi, havalimanında yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

“Bu ziyaret ABD’nin Tayvan siyasetleriyle çelişmeyen bir ziyaret. Amerika’nın Tayvan halkıyla dayanışması bugün her zamankinden çok daha kıymetli. Bu ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’ın demokrasisini destekleme konusundaki kararlılığının bir göstergesidir. ABD, Tayvan’ı savunmak için verdiği kelamı unutmamalıdır.”

Tayvan Dışişleri Bakanlığı da, ziyaretin iki ülke ortasındaki bağları güçlendireceğini belirtti.

Pelosi’nin yarın Tayvan Meclisi’ni ve Devlet Lideri Tsai Ing-wen’i ziyaret etmesi bekleniyor.

ÇİN, KARŞILIK OLARAK ASKERİ TATBİKATLAR DÜZENLEYECEK

Pelosi’nin resmi programda yer almayan, lakin beklenen ziyaretine Çin’den sert reaksiyon geldi.

Çin Komünist Partisi’nin yayın organı Küresel Times, uçağın Tayvan’a yaklaştığı sıralarda, Çin’e ilişkin S-35 savaş uçaklarının Tayvan Boğazı’nı geçtiğini bildirdi. Mevzuyla ilgili şimdi resmi açıklama yapılmadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin ziyareti için, “Bu davranış, ateşle oynamak üzere, son derece tehlikeli. Ateşle oynayan kendini yakar. Çin, ziyarete karşılık olarak egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlı bir halde korumak için gerekli tüm tedbirleri katiyen alacaktır. Bunun sonuçları ABD’nin ve Tayvan’daki ‘ayrılıkçı güçler’in sorumluluğundadır,” sözlerini kullandı.

Çin Savunma Bakanlığı da “Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), ziyarete karşılık olarak askeri operasyonlar başlatacak,” yorumunda bulundu. Ordunun, adanın etrafında bu geceden itibaren tatbikatlar düzenleyeceği belirtildi. Havada ve denizde gerçekleştirilecek tatbikatların, uzun menzilli füze atışlarını da içereceği açıklandı.

Çin Dışişleri Sözcüsü Hua Chunying, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ziyareti provokasyon olarak nitelendirdi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Tayvan Çalışma Ofisi da “Pelosi üzere beşerler Tayvan adasını desteklemek ve Çin’i denetim altına almak için nasıl hareket ederlerse etsinler, Çin’in yine birleşme sürecini durduramazlar. Tekrar birleşme sağlanmalıdır ve sağlanacaktır. ABD’nin tarihî bağlamı açıkça görmesi gerekiyor ve Tayvan’ın ‘bağımsızlığı’ teşebbüsünden vazgeçilmesi gerekiyor. Zira bu istikametteki rastgele bir hareket, Çin halkının ‘Tayvan bağımsızlığına’ karşı çıkan ve yine birleşmeyi destekleyen güçlü gücü tarafından ezilecek,” açıklamasını yaptı. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*