Petrolde fiyatlamada aşağı taraflı baskılama sürüyor: Brent petrol ne kadar oldu? (9 Ağustos 2022)

Dün 96,82 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 96,65 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.39 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,78 düşüşle 95,90 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 90 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, global petrol talebine ait belirsizlikler tesirli oldu. Global ekonomik resesyon tasaları de talep görünümünü olumsuz etkileyen başka bir öge olarak fiyatları aşağı istikametli baskılamaya devam ediyor.

ÇİN’İN PETROL İTHALATINDA ARTIŞ KAYDETTİ

Öte yandan, Çin’de beklenenden daha güçlü gelen ticaret dataları ise ülkede petrol talebinin korkulduğu kadar gerilemeyeceği beklentilerine yol açtı. Çin’in petrol ithalatı temmuzda bir evvelki aya nazaran artış kaydetti fakat mevsimsel bazda devam eden Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle zayıf kaldı.

Arz tarafında ise İran ile 2015’te imzalanan nükleer muahedenin yine tam manasıyla uygulanmasını sağlama ve ABD’nin mutabakata dönüşünün ele alındığı görüşmelerin yaklaşık 5 aylık ortanın akabinde 4 Ağustos’ta tekrar başlaması kaygıları hafifletti.

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, dün yaptığı açıklamada, müzakerelerin tamamlandığını söz etti.

Borrell, nükleer müzakerelerin akabinde sunulan “nihai metin” hakkında, “Ancak her teknik sıkıntının ve her paragrafın ardında başkentlerde alınması gereken bir siyasi karar yatmaktadır. Bu karşılıklar, olumlu olursa muahedeyi imzalayabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

Brent petrolde teknik olarak 96,88 ile 97,30 dolar aralığının direnç, 96,46 ile 96,04 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*