Reklam Konseyi, tüketiciyi aldatıcı reklamlara ceza yağdırdı

Reklam Şurası, tüketiciyi aldatıcı ve aldatıcı tanıtım yapan firmalara yılın birinci 6 ayında 22.8 milyon lira idari para cezası uyguladı.

Ticaret Bakanlığından edinilen bilgilere nazaran, Konsey, tüketicileri aldatıcı ve aldatıcı tanıtım yapan firmalara yönelik incelemeler gerçekleştiriyor.

Reklam Konseyi, bu yıl haziran sonu prestijiyle görüştüğü 1101 belgeden 949’unda mevzuata karşıtlık tespit ederken bunlardan 721’ine durdurma cezası verdi. Heyet, bu dosyaların 228’ine de 22 milyon 788 bin 684 lira idari para cezası kesti.

Bu kapsamda Şura tarafından son vakitlerde artış yaşanan indirimli satışlara ait reklamlarla tüketicileri aldatıcı ve aldatıcı uygulamaların önüne geçilmesi için ağır faaliyet yürütüldü. Bakanlığa ulaşan tüketici müracaatları ve resen yürütülen inceleme ve değerlendirmeler sonucunda, 2022 yılının birinci 6 ayında Reklam Heyeti tarafından 82 indirimli satış belgesi karara bağlandı ve 4 milyon 186 bin lira idari para cezası uygulandı.

INFLUENCER REKLAMLARI DİKKATLE İZLENİYOR

Kurul, reklam veren, reklam ajansları, mecra kuruluşları, satıcı, sağlayıcı, aracı hizmet sağlayıcılar ve reklamcılıkla ilgili tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yol göstermek gayesiyle “Fiyat Bilgisi İçeren Reklamlar ile İndirimli Satış Reklamları ve Ticari Uygulamaları Hakkında Kılavuz” hazırladı.

Dijital mecraların artan kullanım oranlarıyla birlikte başta Instagram olmak üzere birçok toplumsal medya platformunda toplumsal medya etkileyicileri (influencer) tarafından yapılan mal/hizmet tanıtımlarındaki artış da dikkati çekti.

Kurul, toplumsal medya etkileyicilerinin reklamlarını dikkatle izlerken kelam konusu faaliyetlere ait incelemeler devam ediyor. Bu kapsamda, yılın birinci 6 ayında, toplumsal medya fenomenleri olarak da bilinen toplumsal medya etkileyicilerine ait 25 evrak karara bağlandı ve kurallara karşıtlık tespit edilen 22 evrak hakkında yaptırım uygulandı. 19 belge için durdurma cezası verilmesi, 3 belge hakkında ise idari para ve durdurma cezaları uygulanması kararlaştırıldı.

Reklam Heyeti, Reklam Özdenetim Şurasının iş birliğinde “Yapay Zeka ile Dijital Medya Reklamlarını Tarama Projesi”ni de mart ayı prestijiyle hayata geçirdi.

Bu kapsamda, Instagram’da toplumsal medya etkileyicileri tarafından yayımlanan reklam içeriğine sahip paylaşımların taranmasıyla bu paylaşımlarda reklamı yapılması yasak ürün/hizmetlerin bulunup bulunmadığı, “Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz” ile getirilen kriterlerin uygulanıp uygulanmadığı ve anahtar sözlerle yapılan taramada da paylaşımların uygun olmayan “sağlık beyanı” içerip içermediği tespit ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*