Seyahat tutuklularından ortak açıklama

Seyahat Davası tutukluları, cezaevinden yaptıkları ortak açıklamada, “Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve demokrasi kazanacak. Biz adaleti, kardeşliği, vicdanı, özgürlüğü ve doğal ki Gezi’yi savunacağız” sözlerine yer verdi.

Seyahat Davası’nın karar duruşmasında, Osman Kavala müebbet mahpus cezası alırken Mücella Yapan, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi 18’er yıl mahpus cezasına çarptırılmıştı. Seyahat tutukluları, cezaevinden ortak yazılı açıklama gönderdi.

Can Atalay, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Mücella Yapan, Osman Kavala ve Tayfun Kahraman’ın imzası olan açıklamada şu tabirler yer aldı:

ANNELER GÜNÜNÜ KUTLADILAR

“25 Nisan’dan beri seslerini seslerimize katan; adaletsizliğe, kuyruklu palavralara, hukuk tanımazlığa itiraz eden milyonlarca insanımız umudumuza umut, gücümüze güç kattı. Başta amansız polis şiddetiyle evlatlarını yitiren Seyahat Anneleri olmak üzere tüm annelerin ve canımız annelerimizin anneler gününü canı gönülden kutlarız…

“KONU BİZLER DEĞİLİZ”

Evvelki devir cumhurbaşkanlarından, kendi elleriyle poster yapan gençlere; siyasal parti genel liderlerinden, toplumsal medyada itirazlarını dillendirenlere; mevzuyu gündemde tutan basın işçilerinden, meslek odaları ve demokratik kitle örgütlerine; aydın, sanatçı ve müelliflerden mevzuya kulak kabartan tüm insanlara selam ve teşekkür ederiz. Mevzu bizler değiliz! Asıl problem hoş ülkemizde insanlık, vicdan, adalet ve hukuktan en taban seviyede dahi bahsedilip bahsedilemeyeceğidir.

“BU HASRET BİZİM…”

Ya kin ve kibir baskın olacak ya da kardeşlik, eşitlik, özgürlük ve demokrasi kazanacak. Biz adaleti, kardeşliği, vicdanı, özgürlüğü ve natürel ki Gezi’yi savunacağız. “Yaşamak bir ağaç üzere tek ve hür ve bir orman üzere kardeşçesine, bu hasret bizim…”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*