Taban fiyat yılbaşında ne kadar olacak: Masada üç formül var 

Halihazırda 5 bin 500 liralık taban fiyat için ocak ayı artırımı şimdiden gündem olmaya başladı.

İşçiler için belirlenen minimum fiyat ise her yıl Aralık ayında belirleniyor ve Ocak ayından itibaren de uygulanıyor. Lakin 2022 yılında bir değişiklik yapılarak minimum fiyat Temmuz ayında ek bir artış ile yükseltildi. Böylelikle 4.253 lira olan net taban fiyat Temmuz ayında yüzde 30 artışla 5.500 liraya çıkartıldı.

Her gün gelen artırımlar karşısında günden güne eriyen maaş artırımına ait üç yeni tez gündeme gelirken, bu üç ölçü da yüksek olasılıkla daha ocak ayında açlık sonunun altında kalacak.

Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre, 10 yıllık sayılar incelendiğinde çabucak hemen her yıl taban fiyat artışının resmi enflasyonun 3 ila 5 puan üzerinde yapıldığı görülüyor. Son tabloda ise üç farklı formül masaya geliyor.

Habere nazaran bu formüller şöyle:

“Formül 1: Bu yılda tekrar enflasyonun üzerinde bir artış olması bekleniyor. Buna nazaran şayet yıllık enflasyon baz alınırsa Orta Vadeli Programa nazaran yüzde 65 maksadına nazaran yeni taban fiyat, yıllık olarak 4.253 liradan bakıldığında 7 bin 17 liraya ulaşacak.

Formül 2: Yeniden Temmuz’daki sayı dikkate alınır lakin bu defa 6 aylık enflasyon baz alınırsa yani temmuz artışı olan yüzde 30’un üzerine yıllık enflasyon tamamlanırsa bu kere sayı 7 bin 425 lirayı görecek.

Formül 3: Fakat yüzde 65 amacı üzerinden 6 aylık enflasyon kadar artış yapılması düşünülürse bu kere sayı 6 bin 600 lira civarında olabilecek.

Ancak burada geçmiş yıllarda olduğu üzere yıllık enflasyonun baz alınması ve hatta bunun üzerinde bir artış yapılması daha kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor. Bu durumda net taban fiyat 7.500 liranın üzerine çıkabilecek. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*