TCG Anadolu için tarihi gün: Kızılelma uçuş güvertesinde!

Dünyanın ilk silahlı insansız hava aracı (SİHA) gemisi, Türkiye’nin de en büyük askeri gemisi TCG Anadolu donanmanın hizmetine giriyor.

Konuyla ilgili detayları aktaran CNN Türk Özel Haber Şefi Fulya Öztürk şu ifadeleri kullandı: “Mavi Vatan’ın yeni koruyucusu olacak dünyanın ilk SİHA gemisi Anadolu bugün Deniz Kuvvetleri’ne teslim ediliyor. Tuzla Tershanesi’nde üretildi. Sedef Tershane’sinde Anadolu Gemisi’nin içini görüntülemiştik. Türk ordusunun gücüne güç katacak gemi için tören düzenlenecek.

Saat 14.00’te başlayacak Tuzla’da Sedef Tershane’sinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile tören düzenlenecek.

‘20 KATLI APARTMAN BOYUNDA’

Devasa bir gemi 231 metre uzunluğunda, 20 katlı bir apartmanın boyunda. Toplamda 10 helikopter, 11 SİHA konuşlanabilecek. Hangarında 19 helikopter, 30 SİHA taşıyabilecek. Araç güvertesinde tanklar, zırhlı personel taşıyıcıları başta olmak üzere 94 araç taşıyabilecek.

‘TÜRKİYE 5-6 ÜLKE ARASINA GİRDİ’

Dünyada bu gemiye sahip 12 ülke var. Türkiye’de o ülkelerin arasına girdi. Böyle bir gemiyi üretebilen ülke 5-6. 5-6 ülke arasına girdi Türkiye. Binden fazla kişinin çalışması ile altı yılda tamamlandı.

‘KIZILELMA UÇUŞ GÜVERTESİNDE’

Bugün Kızılelma uçuş güvertesinde. Dün getirildi buraya. Kızılelma da bu ülkeye iniş kalkış yapabilecek. Bayraktar TB-3’te uçuş güvertesinde. Gece de hava araçları iniş kalkış yapabilecek.

‘GEMİNİN TAMAMINI GEZMEK 5 SAAT SÜRÜYOR’

Her bir tarafı silah sistemleri ile donatılmış durumda. Savunma sistemlerini görüyoruz. Geminin her noktasında savunma sistemleri var. Harekat merkezi var. Çok sayıda alandan oluşuyor bu gemi. Şunu da belirtelim geminin gerçekten tamamını gezmek 5 saat sürüyor.

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Kızılelma da iniş kalkış yapabilecek. Dikey iniş kalkış yapabilen hava araçları kullanabilecek. Yaklaşık 100 kara aracı, tanklar, bu gemide taşınabilecek. Olağanüstü durumda, afet durumlarında 5 bin kişiyi taşıyabilecek. Sadece bir savaş halinde değil afet durumunda da bu gemi hemen devreye girecek.

5 bin kişi bu geminin içinde konaklayabilecek. Anadolu Gemisi için bugün tarihi bir gün. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile tören başlayacak ve Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir