Truss’un Al Jazeera muhabiri Ebu Akile paylaşımına reaksiyon

Bakan Truss, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Saygın gazeteci Ebu Akile’nin mevtini duyduğuma üzüldüm. Dünyanın her yerindeki gazetecilerin çalışmaları hayati kıymete sahip ve çalışmalarını yürütmek için korunmaları gerekir” sözlerini kullandı.

Truss’un, Ebu Akile’nin öldürülmesine ait rastgele bir soruşturma talebinde bulunmaması, olayı kınamaması ve olayın üzerinden 1 gün geçtikten sonra paylaşımda bulunması sosyal medya üzerinden reaksiyonlara yol açtı.

“İNGİLTERE MÜSAADE VERİYOR”

Memleketler arası Af Örgütü İngiltere Kampanya Yöneticisi Kristyan Benedict, Truss’un, bağımsız bir soruşturma yahut rastgele bir soruşturma davetinde bulunmadığına işaret ederek, “Adalet ve hesap verebilirlik talebi yok. İsrail’in medya özgürlüğüne yönelik devam eden atakları vurgulanmıyor. İngiltere, Filistinli sivillere karşı daha fazla şiddete bu formda müsaade veriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bazı sosyal medya kullanıcıları da “Liz Truss, Ebu Akile’yi kim öldürdü?”, “Günaydın Liz Truss”, “Ebu Akile ölmedi, vuruldu” paylaşımlarında bulundu.

YUNANİSTAN’DAN BAŞSAĞLIĞI

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ise İsrail askerlerinin öldürdüğü Al Jazeera muhabiri için kapsamlı bir soruşturma başlatılmasını ve faillerin adalete teslim edilmesini istedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Ebu Akile’nin ailesine, arkadaşlarına ve meslektaşlarına başsağlığı dilenerek, “Filistinli bayan gazeteci Sevecen Ebu Akile’nin Cenin’de öldürülmesinden derin keder duyuyoruz. Kapsamlı bir soruşturma yapılmasını ve faillerin adalete teslim edilmesini bekliyoruz. İnançlı bir ortamda çalışmalarına müsaade edilmesi gereken gazetecilerle tam dayanışma içerisindeyiz” tabirine yer verildi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*