‘Türkiye’nin güvenlik kaygılarının giderilmesi konusunda mutabıkız’

ABD Lideri Joe Biden, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Beyaz Saray’da gerçekleştirdikleri üçlü toplantı sonrası basın açıklaması yaptı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran Joe Biden, ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine güçlü dayanak verdiğini belirterek kelam konusu iki ülkenin üyeliğinin NATO’yu daha güçlü hale getireceğini tabir etti.

‘NATO’YA KATILAN ÜLKELER, DİĞER ÜLKELERE TEHDİT DEĞİL’

Son derece olumlu bir görüşme yaptıklarını lisana getiren Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirakiyle ilgili resmi süreç için ABD Kongresi’ne gerekli bildirimlerde bulunduklarını ve Kongre’nin de buna olumlu yaklaştığını aktardı.

NATO’nun “açık kapı politikası”nın devam ettiğini söyleyen Biden, “NATO’ya katılan yeni ülkeler hiçbir vakit öbür bir ülkeye tehdit olmamıştır” dedi.

NİİNİSTÖ: HER VAKİT TÜRKİYE İLE DÜZGÜN MÜNASEBETLER KURDUK

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, kendilerine verdiği dayanaktan ötürü ABD Lideri Biden’a teşekkür etti.

Ülkesinin NATO’ya ortak güvenlik garantileri konusunda katkı yapmaya hazır olduğunu belirten Niinistö, “Tüm NATO müttefiklerinden üyeliğimizin onaylanması noktasında güçlü dayanak umuyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin üyelik müracaatları konusunda birtakım tasalarını lisana getirdiğini hatırlatan Niinistö, “Finlandiya her vakit Türkiye ile gururlu ve âlâ ikili alakalar kurdu. NATO müttefiki olarak Türkiye’nin güvenlik tasalarının giderilmesi konusunda mutabıkız. Terörü ciddiye alıyoruz ve her cinsini kınıyoruz. Üyeliğimize yönelik aklınızda oluşabilecek tüm telaşları konuşmaya hazırız” sözlerini kullandı.

ANDERSSON: TÜRKİYE DAHİL TÜM NATO ÜYELERİYLE DİYALOG HALİNDEYİZ

Halihazırda bu hususta Türkiye ile diyalog halinde olduklarını söyleyen Niinistö, bu görüşmelerin ilerleyen günlerde devam edeceğini kaydetti.

İsveç Başbakanı Andersson da iştiraklerinin NATO’yu daha da güçlü bir hale getireceğini söz ederek “Her türlü sorunun tahlili için Türkiye dahil tüm NATO üyesi ülkelerle farklı seviyelerde diyalog halindeyiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*