Uzmanı uyarıyor: ‘Cilt kanserlerinin bir kısmı güneş temasından olabilir’

Hava sıcaklarının artış göstermesi sebebiyle uzmanlar güneşli havalarda yapılması gerekenler ve güneşin tesirleri konusunda ihtarlarda bulunuyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Özyılmaz; Ozon katmanının incelmesi, güneşin ziyanlı ışınlarının cilde daha fazla gelmesine, uzun vaade de cilt kanserlerinin bir kısmının güneşle olan temasla irtibatlı olabileceğini belirtti.

GÜNEŞ DNA HASARI YAPAR

“Güneş, deri altı DNA hasarı yapar, pigmentleri arttırır ve cildi bozar. Bu bozulma yalnızca görsel olmakla kalmaz, cildin hastalanmasına da neden olur” diyen Özyılmaz, “Özellikle aile geçmişinde cilt kanseri bulunan şahısların, kesinlikle güneş kremi kullanması gerekiyor. Yaz aylarında tüketilen su ölçüsü da çok değerlidir, ortalama 50-60 kg olan bir kişi günde 2-2.5 litre sıvı tüketmeli ve sağlıklı besinler almalıdır” dedi.

“GÜNEŞ KREMİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMELİ”

Dışarı çıkarken geniş siperli şapka ve yaza uygun seçilmiş kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Özyılmaz, “Çantanızda kesinlikle bir güneş kremi bulundurmalısınız, güneş kremi seçimi, yaşa ve cilt tipine uygun olarak seçilmeli, yüze ve bedenin öbür bölgelerine sürülecek olan güneş kremleri farklı olmalıdır. Güneş kremleri tesirini 20 dakika sonra gösterir bu yüzden dışarı çıkmadan 20 dakika evvel sürmelisiniz. Ortalama 4 saatte bir de yenilenmesi gerekmektedir” tabirlerini kullandı.

GÜNEŞ KREMLERİNİN ÜZERİNDE BULUNAN KIYMETLERE BAKILMALI

Fiziksel bariyerlerin daha çok cilt yüzeyinde katman yapan, çinko asit üzere unsurlardan oluşan koruyucular olduğunu söyleyen Dr. Serpil Özyılmaz, bu koruyucuların daha çok bebek ve çocuklarda kullanıldığını belirtti.

Kimyasal bariyerlerin ise cilt altına emildiğini ve orada tepki oluşturarak güneşten koruduğunu tabir eden Özyılmaz, kimyasal koruyucular cilt üzerinde katmanlandırma yapmadığı için koruyuculuğunun daha kolay olabileceğini söyledi.

Dr. Özyılmaz; “Güneş koruyucuları cilt üzerinde bulunan FPF pahaları UVB ışınlarının koruyuculuğunu söz eder ve UVA ışınları yeryüzüne ulaşan ve daha çok bronzlaşmadan sorumlu ışınlar olması sebebiyle, güneş alerjisi olanlarda UVA etken olduğu için güneş hami tercihinde bilhassa dikkate alınmalıdır’’ dedi.

GÜNEŞ ALERJİSİ ÇOCUKLARDA DAHA FAZLA OLUYOR

Kimyasal eserler, temizleyiciler, deterjanlar, paketli besinlerin alerjiye neden olabileceğini söyleyen Özyılmaz, çocuklarda görülme oranının daha fazla olduğunu, çocuklardaki atopik dermatitin büyüdükçe geçebildiğini, çoklukla 10 yaşa hakikat geçebildiğini belirtti.

Atopik dermatiti olanlar, seçtiği eser içeriklerine bakmalı, güneş alerjisi olanların, UVA filtreli güneş koruyucusu kullanması ve güneşten olabildiğince kaçınması gerektiğini tavsiye etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*