Vekiller Cumhurbaşkanlığı’na yürüdü: ‘Sözü Fransızlara geri verin’

Fransa’da hükümetin emeklilik yaşının 62’den 64’e yükseltilmesini öngören düzenlemeyi meclisi baypas ederek kabul etmesi sonrası şiddetlenen tepki ve protestolar sürerken, muhalefet milletvekilleri de yasal düzenlemeye tepkilerini başkent Paris’teki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüyerek gösterdi.

AA’nın aktardığına göre, aralarında Fransa Komünist Partisi (PCF) Genel Sekreteri ve milletvekili Fabien Roussel’in de olduğu vekiller, emeklilik düzenlemesinden vazgeçilmesi talebiyle Concorde Meydanı’nda Cumhurbaşkanlığı’nın bulunduğu Elysee Sarayı’na gitti.

‘MACRON, KRİZDEN ÇIKMAK İÇİN HIZLICA GİRİŞİMDE BULUNMALI’

Vekiller, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un emeklilik reformunu çekmesini talep ettikleri mektubu Fransız Cumhurbaşkanının Kabine Direktörü Patrick Strzoda’ya verdi.

Mektuplarını ilettikten sonra basına açıklama yapan Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Roussel, milletvekillerinin, Strzoda’yla yaptıkları görüşmede ülkede artan şiddet ve ‘demokrasi eksikliği’ konusundaki endişelerini dile getirdiklerini belirtti. Roussel, “Cumhurbaşkanı Macron’un hızlıca bu krizden çıkmak için girişimlerde bulunması çağrısında bulunduk ve özellikle referandumla sözü Fransızlara yeniden vererek” dedi.

Ne olmuştu?

Fransa’da hükümetin, emeklilik yaşının 62’den 64’e çıkarılmasını içeren yasa tasarısını oylama yapmadan meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart’ta başlayan gösteriler devam ediyor. Gösterilere sert müdahale eden polis ile protestocular arasında ülkenin birçok yerinde şiddet olayları yaşanıyor. Ülke genelinde 16 Mart’tan bu yana düzenlenen protestolarda 1000’den fazla kişi gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir