Xi: Çin, temel çıkarlara ait mevzularda Rusya ile çalışmaya hazır

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) doruğunun yapıldığı Özbekistan’ın Semerkant kentindeki Forumlar Majmuasi Kompleksi‘nde bir ortaya geldi. Xi, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Çin-Rusya ilgileri ile ortak çıkarlara dayalı memleketler arası ve bölgesel meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını ve Rusya ile bu yılın başından bu yana “etkin stratejik iletişim” içinde bulunduklarını vurguladı.

Xi, açıklamasında Çin’in, dünyanın yaşadığı değişimler karşısında sorumluluklarını yerine getirmek ve “değişim ile düzensizliğin hakim olduğu dünyaya istikrar kazandırmada lider bir rol oynamak” için Rusya ile birlikte çalışacağını söyledi.

Xi, Rusya ile Çin’in, bölgenin güvenlik çıkarlarının yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin ortak çıkarlarını korumak için ŞİÖ ve BRICS de dahil çokuluslu çerçeveler kapsamında işbirliğini artıracaklarının altını çizdi.

“DAHA ADİL VE MAKUL BİR MİLLETLERARASI DÜZEN”

Putin ise Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nin başarılı geçmesini dileyerek Çin’in Cumhurbaşkanı Xi liderliğinde ekonomik ve toplumsal gelişimde yesyeni başarılara imza atacağına inandığını söyledi.

Putin, dünyanın birçok değişimden geçmekte olduğunu, buna rağmen değişmeyen tek şeyin Rusya ve Çin ortasındaki dostluk ve karşılıklı inanç olduğunu, “Rusya-Çin kapsamlı stratejik uyum iştirakinin sağlamlığını koruduğunu” kaydetti.

Gerek Rusya gerekse de Çin’in, “daha adil ve makul bir memleketler arası tertibi temsil ettiğini” belirten Putin, bu iki ülkenin memleketler arası münasebetlerde düzgün bir örnek oluşturduğunu söyledi.

PUTİN’DEN “TEK ÇİN PRENSİBİNE BAĞLILIK” MESAJI

Putin ayrıyeten, Rusya tarafının “tek-Çin prensibine sıkı bir biçimde bağlı olduğunu ve kimi münferit ülkelerin Çin’in temel çıkarlarına ait hususlardaki provokatif hareketlerini kınadığını” söz etti.

Putin, konuşmasının devamında, Rusya’nın ŞİÖ üye ülkeleri ortasında bölgesel güvenlik ve istikrarın desteklenmesi için sağlam bir platform oluşturacağını ve “diğer ülkelerin iç işlerine müdahalede bulunmama unsuruna dayalı işbirliğini desteklemek için Çin ile birlikte çalışacağını” kelamlarına ekledi.

Xi ise Rusya’nın tek-Çin unsuruna bağlılığını takdir ederek Tayvan’ın Çin’in bir modülü olduğunu belirtti ve Tayvan konusunda hiçbir ülkenin bir hakim üzere davranma hakkına sahip olmadığının altını çizdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*