Yumurtayı Bu Halde Yemek Kalp Sıhhatini Tehlikeye Atabilir! İşte Yumurtanın Şoke Edecek Zararları!

Pek çok çalışma, düşük maliyeti, çok taraflılığı ve geniş bulunabilirliği nedeniyle popülerliğini koruyan yumurtalarla bağlı çeşitli potansiyel sıhhat faydalarını ve risklerini inceledi. Birtakım diyet protokolleri, şahısların diyet listelerinden yumurtaları büsbütün çıkarmasını savunurken, öbürleri ise yalnızca yumurta akının kullanılması gerektiğini savundu. Birden fazla düşük karbonhidrat diyeti, hayati bir bileşen olarak yumurtaları içerir.

YUMURTA YEMEK SIHHATİ TEHLİKEYE ATIYORMU?

Yumurtalarla alakalı sıhhat tesirleri biraz tartışmalıdır. Geçmiş araştırmalar, yumurtaları felç ve kalp hastalığı için potansiyel bir risk faktörü olarak tanımladı, fakat yakın vakitte yapılan bir araştırma, mütevazı yumurta tüketiminin felç riski olmayabileceğini ön plana çıkardı.

1 YUMURTA 8 BİFTEĞE BEDEL

Bu durumda tasa edilmesi gereken husus, yumurtalarda bulunan ve tek bir büyük yumurtada 200 mg’a kadar çıkabilen yüksek kolesterol düzeyi etrafında dönmesi. Bu yaklaşık 8 biftekte bulunan tıpkı ölçüde kolesterol. Risklere karşın, yetkililer, yumurta tüketiminin dünya genelinde istikrarlı bir biçimde arttığını açıklıyor.

HAFTADA BİRKAÇ YUMURTA TÜKETMEK ZARARSIZ

Yapılan yeni bir araştırma, günlük tüketilen 300 mg’lık bir başlangıç ​​sınırının ötesinde her ekstra 300 mg kolesterolün, kalp hastalığı geliştirme ve mevt riskini sırasıyla yüzde 17 ve yüzde 18 oranında artırdığını buldu. Araştırmalar, kişinin diyetinde istikrar gereksinimine işaret ederek, haftada birkaç yumurta yemenin ‘makul’ olduğunu, fakat her gün birden fazla yumurta tüketmenin (sabah omletinde olduğu gibi) kaçınılması gereken bir şey olduğunu açıklıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*