CHP üzerinden Türkiye’ye operasyon… Satılık “Laterna” ilanı… Deniz’in Gidişi Kemal’in Gelişi

Gazeteci Şenol Ateş’in yazdığı “DENİZ’İN GİDİŞİ, KEMAL’İN GELİŞİ – CHP Üzerinden Türkiye’ye Operasyon” adlı kitapta CHP’nin yakın tarihiyle ilgili çok çarpıcı detaylar yer aldı. 7 Mayıs 2010 tarihinde Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’ndan istifasına neden olan kaset komplosu öncesinde “tehdit edildiği” ortaya çıktı. Meğer Baykal’ın eline, Nesrin Baytok’la yan yana gösteren kasetin yayınlanması öncesinde bir mektup ulaşmış. İmzasız mektupta, Baykal’ın derhal genel başkanlıktan istifa etmesi veya Kurultayda yeniden aday olmayacağını açıklaması istendi, “Aksi takdirde bazı gelişmeler olacak” denildi. Mektubu gönderenler, Baykal’dan cevabını çok satan gazetelerden birisine, belirlenen günde “SATILIK LATERNA” ilanı vermesini istedi. Yani bu ilanla Baykal, genel başkanlıktan ayrılacağını ilan etmiş olacaktı. Ancak Baykal bu ilanı vermedi, kısa süre sonra da kaset komplosu yürürlüğe kondu.

KOMPLONUN PERDE ARKASI

Kitapta, Deniz Baykal’ın nasıl istifa ettirildiği, Baykal’ı içeride ve dışarıda istemeyen güçlerin iş birliği, komplonun perde arkası ortaya konuluyor. Kurulan kumpaslar, atılan iftiralar, söylenen yalanlar… Diğer taraftan da Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’na nasıl hazırlandığı ve getirildiği işleniyor. Bu süreçte ABD’nin rolü sorgulanıyor; ABD’nin Baykal’dan intikam almasının ardındaki gerçekler masaya yatırılıyor.

5 Şubat’ta okurlarıyla buluşacak olan ve Galeati Yayıncılık tarafından basılan 224 sayfalık kitapta ayrıca, komplodan hemen sonra, istifa etmeden saatler önce FETÖ elebaşısı Gülen’in yanından açılan telefonun ve kimin aradığının detayları da anlatılıyor.

“OKUNMASINI UMUYORUM”

Kitabın yazarı gazeteci Şenol Ateş, “Tarihe not bırakmak için yazılmış, kaynak niteliğinde bir çalışma oldu. Yarım bilinenlerin yanı sıra hiç bilinmeyen gerçekleri de gözler önüne sermek istedim. Türkiye’de sadece iktidarlar kurgulanmıyor, muhalefet de denetim altına alınıyor. Ön yargıların ve kırgınlıkların, kişisel kızgınlıkların kısa bir süre de olsa kenara bırakılarak okunmasını umuyorum” diye konuştu.

Çalışmanın yıllara dayandığını anlatan Ateş, “Komplonun tek hedefi Baykal mıydı, O’nun istifası sıradan bir olay olarak görülebilir mi? 100 yıldır Türkiye’den intikam almaya çalışan, bu coğrafya ile ilgili özel planları olan başta ABD olmak üzere emperyal güçlerin bu kurgunun arkasındaki rolü ne? Ve yerli iş birlikçileri kim? Baykal kasetin yayınlanacağını biliyor muydu, tehdit edilmiş miydi? CHP üzerinden Türkiye’ye nasıl operasyon yapıldı? Daha onlarca sorunun yanıtını aradık, bulduk” dedi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx