Hamas, BMGK’nin Gazze’ye yardım girişiyle ilgili kararını yetersiz buldu

Filistin’in Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas (İslami Direniş Hareketi), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kabul edilen Gazze’de genişletilmiş insani yardımların kesintisiz ve güvenli erişimi için “acil adım atılmasını” öngören karar tasarısını yetersiz bir adım olarak değerlendirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, BMGK’nin Gazze’de devam eden “soykırım savaşı”nı durdurmaya yönelik bir karar alamamasından duyulan memnuniyetsizlik dile getirildi.

Açıklamada, “Kabul edilen 2722 sayılı karar, yetersiz bir adımdır ve askeri terör makinesinin Gazze’de meydana getirdiği felaketi karşılayacak düzeyde değildir” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ABD, “karar tasarısının içini boşaltmak ve İsrail’in, Gazze’de kan dökme ve yıkıma devam etmesine olanak tanıyan zayıf bir formatta çıkarılmasına sebep olmakla” suçlandı.

Hamas’ın açıklamasında, BMGK’nin, İsrail’i, Gazze’nin tüm bölgelerine özellikle de her gün işlenen katliamların yanı sıra aç bırakma politikasına maruz kalan kuzeye yeterli miktarda yardım girişine izin vermeye zorlaması gerektiği kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir