Harekete geçildi! Fenomenlerin el konulan mal varlıkları hızla satılacak

Sabah Gazetesi’nden Zübeyde Yalçın’ın haberine göre ilgili bakanlıklar, el konulan güzellik salonu, eğlence mekanı gibi iş yerlerinin satışı için çalışma başlattı.

Son dönemde yapılan operasyonlarla çok sayıda suç örgütü çökertildi. Kamuoyunun yakından takip ettiği fenomen soruşturmalarında da çok sayıda isim hakkında soruşturma başlatıldı, mahkeme kararı ile mal varlıklarına el konuldu.

Bu soruşturmalar sonucunda el konulan çok sayıda güzellik salonundan eğlence mekanına, lokantadan hamburgerciye kadar iş yeri devlet denetimine geçmiş oldu.

Ancak, bu tür iş yerlerinin devlet tarafından işletilmesi tartışmalara neden oldu.

Bu tartışmaları ortadan kaldırmak için ilgili bakanlıklar ve yöneticiler, el konulan mal varlıklarından güzellik salonları, eğlence merkezleri gibi ‘özellik arz edenlerin’ hemen satışının önünü açmaya yönelik formüller üzerinde duruldu.

Öncelikli olarak mevcut yasa ve uygulamalar çerçevesinde hemen satışın sağlanıp sağlanamayacağına bakılıyor. TMSF ya da diğer kurumların alacakları karar ile bu mümkün olabilecekse ‘hızlı satış’ hayata geçirilecek.

Mevcut mevzuat hızlı satışa olanak tanımazsa bu kez yasal düzenleme gündeme gelecek. Güzellik salonu, eğlence mekanı gibi yerleri ‘özellik arz eden yerler’ başlığı altında toplayıp hızla satılmalarına olanak tanıyacak yasal bir düzenleme yapılacak.

Bu arada, TMSF şu anda kayyum atanan şirketleri belli koşullarla tasfiye edebiliyor ya da satabiliyor. Elde edilen gelir bir hesapta nemalandırılarak tutuluyor. Kişilerin aklanması halinde bu paranın iadesi sağlanıyor.

Bu düzenlemenin, suç örgütlerine ve fenomenlere yönelik operasyonların etkinliğini artırması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir