Maden Faciasıyla İlgili Dehşete Düşüren Rakam! 10 Milyon Metreküp Toprağı Kaldırmak İçin 400 Bin Kamyon Gerekli

Erzincan’ın İliç ilçesinde, uzmanların uyarılarına rağmen işletilmesine izin verilen Anagold Madencilik’e ait Çöpler Maden Sahası’nda dün meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan işçiler saatlerdir kurtarılmayı bekliyor.

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında geniş bir bölgede toprak kayması meydana geldi. Milyonlarca metreküp toprak aktı. 9 işçi heyelan altında kaldı ve kurtarma çalışmaları sürüyor ancak henüz iyi bir haber yok.

Facia öncesinde 9 işçiden 5’inin bir konteyner içinde, 3’ünün araç içinde, 1’inin ise bir kamyonun içinde olduğu açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, heyelan alanında 400 bin kamyonluk toprak kütlesi olduğunu söyledi.

Bayraktar “10 milyon metreküplük bir toprak kitlesi var. Bunu elimizde imkan olsa ve kaldırmaya kalksak en az 400 bin kamyona ihtiyacımız var” diye konuştu.

Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre arama kurtarma çalışmaları metal dedektörleri ve dron radarlarla belirlenen bölgelerde sürüyor.

Bakan Bayraktar şunları söyledi:

“En az 400 bin kamyona ihtiyaç var. Bizim özellikle işçi kardeşlerimizin olduğunu tahmin ettiğimiz yerlerde arama yapıyoruz. Bölgede heyelan tehlikesi devam ediyor. En kısa sürede işçilerimize ulaşmayı ümit ediyoruz.

Elimizdeki tüm teknik imkanları kullanmaya çalışıyoruz.

GÖZALTI SAYISI 8’E YÜKSELDİ

Öte yandan maden faciasında aralarında saha sorumlusunun da bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx