Open AI yapay zeka tarafında önemli bir adım daha atıyor

Reuters’e göre şirket şu anda kendi yapay zeka çiplerini üretme olasılığını araştırıyor ve hatta potansiyel bir satın almayı değerlendiriyor. OpenAI CEO’su Sam Altman daha önce kullanıcıların şirketin API’sinin hızı ve güvenilirliğiyle ilgili endişelerinin nedeni olarak GPU eksikliklerini suçlamıştı ve bu nedenle daha fazla AI çipi satın almayı bir öncelik haline getirdiği bildirildi.

OpenAI’nin kendi çiplerini kullanması, GPU eksikliklerini gidermenin yanı sıra, ürünlerini çalıştırmayla ilgili maliyetleri de daha yönetilebilir hale getirebilir. Bernstein Research’ten Stacy Rasgon tarafından yapılan bir analize göre, her ChatGPT sorgusunun şirkete maliyeti yaklaşık 4 sent. Hizmet, ilk iki ayda aylık 100 milyon kullanıcıya ulaştı; bu da günde milyonlarca sorgu anlamına geliyor ancak uygulama temmuz ayında ilk kez kullanıcı kaybetti. Rasgon, ChatGPT sorgularının Google’ın aldığının onda birine ulaşması durumunda başlangıçta 48,1 milyar dolar değerinde GPU’ya ihtiyaç duyacağını ve gelecekte çiplere yılda 16 milyar dolar harcayacağını söyledi.

Open AI yapay zeka tarafında önemli bir adım daha atıyor

Şu anda NVIDIA, AI uygulamalarına yönelik çip pazarını kontrol ediyor; örneğin, teknolojisini geliştirmek için kullanılan Microsoft süper bilgisayarı OpenAI, 10.000 NVIDIA GPU kullanıyor. Bu nedenle teknoloji endüstrisindeki daha büyük oyuncular olan diğer şirketler, kendilerininkini geliştirmeye başlamayı seçtiler. The Information’a göre OpenAI’nin en büyük destekçisi Microsoft, 2019’dan beri kendi yapay zeka çipi üzerinde çalışıyor. Ürünün kod adı Athena ve OpenAI’nin teknolojiyi test ettiği bildiriliyor.

Reuters, OpenAI’nin planlarını sürdürüp sürdürmeyeceğine henüz karar vermediğini söylüyor. Ve ilerlemeyi seçse bile, ürünlerine güç sağlamak için kendi çiplerini kullanmaya başlaması yıllar alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx